Західна Європа

Матеріал з Гуляйполе
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Західна Європа — це географічна і політична назва, що використовується для опису країн західної частини Європи.

Ця назва часто використовується по відношенню до країн «старого» Євросоюзу, а також Ісландії, Норвегії і Швейцарії. Але після закінчення холодної війни це визначення поступово втрачає сенс.

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат Західної Європи варіюється від субтропічного і напівзасушливого на узбережжях Італії, Португалії та Іспанії до альпійського в Піренеях і Альпах. Середземноморський клімат півдня сухий і теплий. Західна і Північно-західна частини мають м'який, в основному вологий клімат, що знаходиться під впливом Північноатлантичної течії.

Мова[ред. | ред. код]

Західноєвропейські мови в основному відносяться до двох індоєвропейських мовних сімей: романські мови, що походять від латинської мови Римської імперії; і германських мов, чия мова предків (протогерманська) прийшла з Південної Скандинавії. На романських мовах говорять в основному в південній і центральній частині Західної Європи, на німецьких мовах — в північній частині (Британські острови і Нідерланди).

Інші західноєвропейські мови відносяться до кельтської групи (ірландська, шотландська гельська, менська, валлійська, корнська і бретонська), а також виділяється баскська мова, єдина нині існуюча ізольована європейська мова.

Багатомовність та захист регіональних мов та мов меншин є визнаними політичними цілями в Західній Європі сьогодні. Рамкова конвенція Ради Європи про захист національних меншин та Європейська хартія регіональних мов або мов меншин Ради Європи створюють правову основу для мовних прав у Європі.

Примітки[ред. | ред. код]