Цивілізація

Матеріал з Гуляйполе
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Цивілізація (від лат. civilis – громадянський, державний) — людське суспільство, яке протягом певного періоду має незмінні особливі риси в соціально-політичній організації, економіці і культурі, науці, технологіях, мистецтві та інших сферах життя, загальні духовні цінності та ідеали, ментальність і світогляд. Цивілізація, це, перш за все, особливості, що характеризують стан розвитку даного суспільства, як його технічні, інтелектуальні, політичні та моральні аспекти розвитку. Наприклад, для єгипетської цивілізації властиві побудова пірамід, муміфікація померлих, своєрідне ієрогліфічне письмо. Іноді в одну цивілізацію об'єднують людей однакової віри (християнська цивілізація, буддистська та інші). Локальні цивілізації є цілісними системами, що представляють собою комплекс економічної, політичної, соціальної та духовної підсистем і розвиваються за законами вітальних циклів.

Рівень розвитку цивілізації часто вимірюється прогресом в сільському господарстві, торгівлі на великі відстані, професійною спеціалізацією, спеціальним керуючим класом і урбанізмом. Крім цих основних елементів, цивілізації, часто відзначаються будь-якою комбінацією з числа вторинних елементів, в тому числі розвиненою транспортною системою, письмом, стандартами вимірювання, валютою, договірною і правовою системою, характерним мистецтвом і архітектурою, розвитком математики, розширенням наукового розуміння, металургії, політичними структурами і організованою релігією.

Поняття «цивілізація» було введено в науковий словник французьким просвітителя Оноре Габріелем Мірабо в 1756 році. під цим визначенням французькі просвітителі мали на увазі суспільство, засноване на засадах розуму і справедливості. Поняття побічно походить від латинського civis, яке перекладається як «громадянин». Термін по-різному був використаний протягом всієї історії.

Існує тенденція до використання цього терміна в менш суворому розумінні до поняття «культура» і, таким чином, цей термін може більш широко відноситься до всякого важливого і точно визначеному людському суспільству. Проте, навіть при використанні в цьому сенсі, це слово часто обмежують застосуванням тільки до суспільств, які досягли певного рівня розвитку.

Посилання[ред. | ред. код]