Австрія

Матеріал з Гуляйполе
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карта Австрії

Республіка Австрія (Австрія; нім. Republik Österreich) — сучасна держава в Європі. Столиця — Відень.

Після Другої світової війни країна знову стала повністю незалежною державою за державним договором від 15 травня 1955 року.

Австрія межує з Чехією, Словаччиною, Угорщиною, Словенією, Італією, Ліхтенштейном, Швейцарією та Німеччиною. Виходу до моря не має. Переважна більшість населення — австрійці, близько 70 % — католики. Валюта — Євро, офіційна мова — німецька (також є кілька регіональних мов). Раніше у Відні розташовувалося мікродержава Кугельмугель.

Форма правління — парламентська республіка.

Географія[ред. | ред. код]

Австрія — гірська країна (переважно в Східних Альпах) з вираженим континентальним кліматом. Присутні льодовики і річки. Площа країни 83 871 км кв.

Населення[ред. | ред. код]

У 2011 році населення становило 8 404 252 осіб.

Австрійці становлять 88,6 % населення Австрії. Також компактно живуть громади хорватів, словенців, чехів, словаків, угорців, циган. У країні багато іноземців, вихідців з Сербії, Чорногорії, Туреччини і Німеччини. В Австрії проживає близько 7 тисяч євреїв.

Економіка[ред. | ред. код]

Австрія — одна з промислово розвинених країн Європи.

Промисловість, сфера послуг, туризм (в тому числі альпійський і гірськолижний).

Валюта — євро. ВВП — 330,496 млрд доларів США (35-й).

Збройні сили[ред. | ред. код]

Компактна національна армія, що комплектується за змішаним принципом, є ВВС.

Історія[ред. | ред. код]

Територія Австрії була в 1 ст. до н. е. захоплена Римською імперією. Після падіння Західної її частини в 5 ст. на території Австрії був один з районів найбільш інтенсивних пересувань епохи великого переселення народів, які тут тривали фактично до сер. 10 ст.

На завойованих германцями землях на території Австрії виникла в 8 ст. провінція, за якою закріпилася потім назва Австрії.

З 12 ст. - герцогство (у зв'язку з чим 1156 відзначається як дата утворення австр. держави). У 1276 році почалося правління Габсбургів, які в 1438-1806 роках були королями, а потім і імператорами Священної Римської імперії. З 2-ї пол. 15 ст. загрозу для австр. земель стали представляти турки, ця загроза була вирішальним зовнішнім фактором для Австрії, і послужила для перетворення габсбурзької держави в багатонаціональну монархію. Завдяки значному тер. розширенню Габсбурзької монархії в 18 ст. Австрія займає 2-е (після Росії) місце в Європі. Однак ще у 2-й пол. 17 ст. Габсбурги поступаються гегемонію в ній Франції.

У 1804-1867 існувала Австрійська імперія, яка змінилася монархією Австро-Угорщиною (до 1918 року).

У 1938 Австрія була приєднана до гітлерівської Німеччини.

У 1955 році відновлений суверенітет і проголошений постійний нейтралітет країни.

З 1995 року Австрія отримала членство в Європейському Союзі.