4chan

Матеріал з Гуляйполе
(Перенаправлено з Форчан)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

4chan ( Fourchan, Форчан ) — найбільший англомовний іміджборд, відкритий в жовтні 2003 року. Творцем Форчану є якийсь Крістофер Пул, відомий також під ніком moot. 4chan займає домінуюче становище серед іміджбордів англійською мовою і робить помітний вплив на «зовнішні» Інтернети. Форчан і його культура також є прикладом для наслідування для багатьох іміджбордів на інших мовах.

Історія[ред. | ред. код]

2003—2007[ред. | ред. код]

4chan був відкритий в якості англомовного аналога Futaba Channel вихідцем з форуму Something Awful, відомим під псевдонімом «moot». Спочатку сайт розташовувався на домені 4chan_net, який Мут спочатку планував використовувати тільки для електронної пошти.

Набір дошок, що сформувався протягом жовтня 2003 року, складався з (в порядку появи) /b/, /h/, /c/, /d/, /w/, /y/, /g/ і /s/. Надалі їх кількість і склад змінювалися. У березні 2004 року основним доменом став 4chan_org, в той час як стару адресу перейшов до кіберсквотерів.

У квітні 2005 /b/ Форчан досягає позначки в 1 мільйон повідомлень, а вже в липні — 2 мільйони. Уже через рік — 7 липня 2006 року — був узятий 10M-гет.

У серпні 2006 року 4chan бере участь в офлайновом заході — фестивалі Otakon 2006, що серед інших відвідали такі відомі форчанівці, як moot, shut, Shii і W.T. Snacks.

23 серпня відбувається одна з найбільших драм в історії Форчан, відома як /b/-day. Все почалося з того, що Мут вирішив ввести суворі правила проти нелегального контенту. Ця ситуація викликала масове невдоволення, вайп і завершилася тимчасовим падінням сервера img_4chan_org. Багато анонімів перечікували важкі часи на 7chan, iiChan, 420chan і російському Двачі. Позитивним результатом цієї події стала поява сайту Overchan V.2.

У квітні 2007 року на деякий час в /b/ була включена функція «#fortune».

2012[ред. | ред. код]

13 травня 2012 була проведена ревізія рушія сайту, в результаті якої код сторінок став відповідати HTML5/CSS3. З’явилися деякі вбудовані призначені для користувача налаштування. Для мобільних пристроїв був створений спеціальний інтерфейс.

6 серпня сайт подолав позначку в 1 мільярд повідомлень.

У вересні зміни торкнулися і питань управління сайтом: був проведений набір «прибиральників» (англ. janitors), а також була відкрита дошка /q/ для обговорення роботи сайту.

Також у вересні продовжилися доопрацювання рушія, в результаті чого було відкрито місцевий API. Кілька більш спірним нововведенням є система платних тріпкодів, іменована «4chan Pass», створена з метою фінансової підтримки сайту і дозволяє обходити місцеву капчу.

Особливості[ред. | ред. код]

Культура[ред. | ред. код]

Культура Форчану спирається на три великих компоненти: локалізовані традиції Футаби, особливості навколишнього англомовного Інтернету і власні напрацювання. Перший елемент був найбільш помітний на ранньому етапі існування іміджборду і зараз його вплив скоротився.

Модерація[ред. | ред. код]

Творцем і головним адміністратором Форчан є moot. Крім нього є інші модератори. Спілкування регулюється спеціальними правилами, що складаються з глобальної частини, що діє на всьому чані, а також із спеціальних розділів, які зачіпають окремі дошки. Крім того, є правила для офіційного IRC-каналу.

Широко розтиражоване твердження, що за реалізацію «правила №34» з Йоцубою банить особисто Мут, однак свідоцтва подібної практики суперечливі.