Політеїзм

Матеріал з Гуляйполе
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Одін — один з асів скандинавської міфології

Політеїзм (від грец. πολύς, «численний, багато» + грец. θεός, «бог, божества» — «багатобожжя») — сукупність вірувань, заснована на вірі в декількох богів, які мають власні пристрасті, характер, вступають у статеві відносини з іншими богами і мають специфічну сферу впливу.

Політеїзм був типовою формою релігії в епоху бронзової і залізної доби, аж до нового часу, після чого поступово почався розвиток монотеїзму, пантеїзму і атеїзму. Політеїзм був характерний для релігій античності, що проявилося в існуванні давньогрецького і давньоримського багатобожжя, а також існування політеїзму у німецьких і слов'янських племен. Поступово багатобожжя занепало, але воно і зараз зберігається в сучасних традиціях і релігіях, таких як індуїзм, буддизм, синтоїзм, китайські народні релігії та інші. Крім того, спостерігається зростання числа прихильників неоязичництва в Європі.

Багатобожжя є одним з видів теїзму. В рамках теїзму, він різко контрастує з монотеїзмом, вірою в єдиного Бога. Політеїсти не завжди поклоняються всім богам однаково, вони можуть бути генотеїстами, які поклоняються тільки одному обраному богу. Інші багатобожники поклоняються різним богам в різні часи. Крім того, в рамках багатобожжя поклоніння племінним богам не виключає визнання богів інших народів.