Панфінно-угризм

Матеріал з Гуляйполе
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Панфінно-угризм, Фіно-угорський союз, Фіно-угорська федерація – проєкт, ідеологія і націоналістичний рух серед національних еліт і інтелігенції фіно-угорських народів, що ставить своєю метою культурну і (іноді) політичну консолідацію фіно-угорських народів.

Країни-ініціатори[ред. | ред. код]

  • Фінляндія
  • Естонія
Естонський проект єдиного прапора для фіно-угорських народів (запропонований у 2010 році)
Мапа

В історії Росії мали місце дві хвилі панфінно-угризму.

Перша хвиля: з початку XX століття до початку 1930-х років. Була нерозривно пов'язана з революційною активністю національних інтелігенцій і, після перемоги радянської влади, з національно-державним і культурним будівництвом у фіно-угорських народів. Зійшла нанівець у зв'язку з фізичним знищенням більшої частини націоналістично-налаштованої національної інтелігенції в роки сталінських репресій (наприклад, справа СОФІН, учасники якого були оголошені фінськими шпигунами і не без підстав звинувачувалися в підготовці виходу фіно-угорських республік зі складу РРФСР).

Друга хвиля: з кінця 1980-х по 1990-ті, яка характеризувалася дезінтеграційними процесами в рамках Російської Федерації, штучною політизацією і радикалізацією націоналістичних рухів у фінноугорських суб'єктах. До кінця 1990-х видихлася і зійшла нанівець. В даний час зберігаються лише окремі елементи панфінно-угризму, що не є масовим рухом.

Російський панфінно-угризм, в моменти своєї найбільшої радикалізації, може характеризуватися гаслами русофобського і сепаратистського змісту.

«Фіно-угорська карта» (проблема насильницької асиміляції і русифікації фіно-угорських народів) є важливим засобом зовнішньополітичного тиску Естонії і Фінляндії (а також Ради Європи) на Росію.

Актуальність проєкту[ред. | ред. код]

Культурна взаємодія розвивається досить інтенсивно, але політична інтеграція слабшає (середня).

Підстави для реалізації[ред. | ред. код]

Культурна та лінгвістична спорідненість фіно-угорських народів від Північної Європи до Поволжя.

Особливістю панфінно-угризму серед інших іредентистських рухів є той факт, що фіно-угорські народи не є єдиним масивом ні територіально, ні політично, ні культурно.