Конформізм

Матеріал з Гуляйполе
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Включає CC-BY-SA матеріали з Вікіпедії: стаття Конформізм (автори)


Конформí́зм (від пізньо лат. conformis — «подібний», «схожий») — морально-політичний термін, що означає пасивне, пристосовницьке прийняття готових стандартів у поведінці, безапеляційне визнання існуючого стану речей, законів, норм, правил, безумовне схиляння перед авторитетами, ігнорування унікальності поглядів, інтересів, уподобань естетичних та інших смаків окремих людей і т. д.

Конформізм означає відсутність власної позиції домінантності, безпринципна і некритична покора певній моделі, що володіє найбільшою силою тиску (думка більшості, визнаний авторитет, традиція)тощо.

Умберто Еко розглядає конформізм як прояв «нездатності середньої людини звільнитися від формальних систем, що нав'язані їй ззовні, а не набуті завдяки власному дослідженню реальності, … результат пасивного засвоєння тих норм розуміння і судження, які ототожнюються з «хорошою формою» як в моралі, так і в політиці, як в дієтиці, так і в моді — на рівні естетичних смаків і педагогічних принципів»[1].

Конформність — здатність до конформізму, податливість людини до реального чи уявного тиску іншої людини або групи, що виявляється у зміні її поведінки і настанов у відповідність до раніше не поділюваної позиції.[2]

Цитати[ред. | ред. код]

Лорд Варіс:

Мені боляче робити те, що я роблю, мій лорд. Ви не заслуговує такої смерті, на самоті, в холодну, темну ніч. Вас багато таких, добрих людей на службі поганих ідей ...

Морфеус:

Матриця - це система. Система - є наш ворог. Але коли ти в ній - озирнися, кого ти бачиш? Бізнесменів, вчителів, адвокатів, роботяг, звичайних людей, чий розум ми і рятуємо. Однак, до тих пір, поки ці люди частина системи, вони всі наші вороги. Ти повинен пам'ятати, що більшість не готові прийняти реальність, а багато настільки отруєні й так безнадійно залежні від системи, що будуть битися за неї.

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Эко У. Открытое произведение. - Санкт-Петербург: Академический проект, 2004. - с.169-170
  2. Краткий психологический словарь / Л.А.Карпенко, А.В.Петровский, М. Г. Ярошевский. — Ростов-на-Дону: «ФЕНИКС», 1998.