Горст Вессель

Матеріал з Гуляйполе
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Горст Вессель
Horst Wessel.png
Народився 9 жовтня 1907
Білефельд, Вестфалія, Німеччина
Помер 23 лютого 1930
Берлін, Німеччина
Інші імена Horst Ludwig Wessel
Політична партія НСДАП
Віросповідання Лютеранство


Горст Вессель (нім. Horst Ludwig Wessel; (9 жовтня 1907 році, Білефельд, Вестфалія - † 23 лютого 1930 року, Берлін) - штурмфюрер SA, поет, автор пісні «Horst Wessel Lied», убитий комуністами.

Біографія[ред. | ред. код]

Горст Вессель народився 9 жовтня 1907 року в Білефельді в родині військового священика Людвіга Весселя. Батько помер, коли Горста було всього 15 років, смерть батька залишила сім'ю без засобів до існування. Після смерті батька Горст вступив до молодіжної організації німецької національної партії «Бісмаркюгенд». Через два роки Вессель вже став керівником однієї з груп БЮ. Пізніше в воєнізовану організацію «Vikingbund» (грудень 1923 - осінь 1926 рр.). У 1926 р він вступив на юридичний факультет інституту ім. імператора Фрідріха-Вільгельма. 7 грудня 1926 р Хорст Вессель вступив в НСДАП і штурмові загони. Вессель зрідка писав вірші і давав їх для публікації в «ФБ». У 1927 р Вессель особисто познайомився з Йозефом Геббельсом. Молодий автор, ймовірно, зробив на Геббельса враження, і гауляйтер дозволив Вессель виступати з промовами на нацистських мітингах. У 1928 р Геббельс відправив Весселя до Відня для спостереження за австрійським філією ГЮ.

Повернувшись до Берліна в липні 1928 р Вессель почав організовувати СА-штурмінспекціон «Александерплатц». У його загін вступили в основному безробітні і навіть кілька колишніх комуністів. У 1928 р Хорст Вессель написав вірш «Прапори вище!» І переклав його на мотив кайзерівської військово-морської пісні. Вірш було опубліковано в додатку до «Дер Ангріфф». У наступному році загін Весселя отримав позначення 34-й труп СА, а трохи пізніше він був розгорнутий в 5-й штурм СА, розташований в берлінському районі Фрідріхшайн. Серед його штурмовиків було чимало колишніх бійців прокомуністичної організації «Союз Червоних фронтовиків» (Ротфронт) і комуністів, що виразилося в створенні оркестру волинщиків (такі оркестри існували лише у однієї з партій «Веймарської республіки» - КПГ). Курт Рісс відзначав: «Геббельс довірив йому сумно відомий 5-й загін штурмовиків. Скоро про Горст Вессель пішла слава через постійні вуличних сутичок з соціалістами і комуністами. Геббельс примітив багатообіцяючого молодого людини. Він відправив його до Відня вивчати досвід австрійської молодіжної організації Гітлера, а потім з успіхом використовував в якості оратора в Берліні ». Ще один дослідник зазначає: «Він працював активно: швидко укомплектував свій загін новими добровольцями і зробив його одним з найбільш боєздатних підрозділів, постійно вступаючи в вуличні сутички з комуністами. До того ж він написав вірш, що називалося «Вище прапори!», Поміщене в додатку до «Ангріфф» за підписом «Невідомий штурмовик». Три куплета вірші стали незабаром широко відомі серед нацистів ».

Щоб бути ближче до своїх штурмовиків, Хорст Вессель переїхав в робочий передмістя, де проживало більшість його штурмовиків. Він навіть відмовився від продовження навчання в університеті, здобуваючи собі хліб хліб насущний в якості шофера таксі, а згодом - працівника берлінського метро.

Після повернення з Відня Вессель познайомився з Ерной Янике і пізніше став жити з нею в одній квартирі на Гросс-Франкфуртерштрассе. Незабаром з'ясувалося, що Ерна Янике - колишня повія, зав'язка зі своїм ремеслом після того, як її сутенера засадили у в'язницю. Вессель пробачив жінку і продовжував з нею жити разом.

Смерть[ред. | ред. код]

Тим часом колишній сутенер пані Янике Алоїз Хеллер вийшов з в'язниці. Виявилося, що він був одним з бойовиків РФК і був відомий в берлінській кримінальному середовищі під прізвиськом Алі. Хеллер зустрівся з Янике і зажадав відновлення «контракту». Янике відмовила йому і сказала, що її захистить штурмовик Хорст Вессель. Весь трагізм ситуації полягав в тому, що молоді люди знімали житло у вдови комуніста на прізвище Зальм. У господині часто виникали побутові конфлікти з постояльцями.

14 січня 1930 року відбулася чергова сварка фрау Зальм з постояльцями, після якої господиня попрямувала в пивну «Бер», де збиралися місцеві комуністи - приятелі її покійного чоловіка. Зальм розповіла їм про свої проблеми і попросила допомоги у виселенні Весселя. Серед присутніх був і Хеллер. Він, його приятель по РФК Ервін Рукерт і ще один невстановлений чоловік увірвалися в квартиру Весселя. Горст Вессель спробував захищатися, але не встиг дістати пістолет. Хеллер вистрілив йому в рот, після чого нападники втекли. Поранений Вессель був доставлений в лікарню Фрідріхштайн. Куля Хеллера розтрощила верхню щелепу і порвала сонну артерію. Спочатку стан Весселя було стабільним, і була надія на одужання. Газета «Дер Ангріфф» почала публікувати замітки про самопочуття пораненого штурмовика. Хеллер тим часом був заарештований і пізніше засуджений до довічного ув'язнення.

21 лютого 1930 р у Весселя було виявлено зараження крові. Через два дні, рано вранці 23 лютого Хорст Вессель помер. Перед смертю Весселя встиг відвідати Герман Ессер. Ессер передав Вессель слова підтримки від Гітлера і Геббельса. «Геббельс відвідав Весселя в лікарні, і кожна деталь цих відвідин була опублікована в« Ангріфф »... Ось які почуття охопили його, коли він дізнався, що той поранений. «Мертвий? Ні. Але безнадійний. Навколо мене руйнуються стіни, стелю загрожує розчавити. Ні, не може бути! »Вессель належав виключно партії і штурмовиків. Штурмовики - це Горст Вессель. Де б не була Німеччина, ти будеш з нами, Горст Вессель! »... Дізнавшись про смерть штурмовика, Геббельс розпорядився негайно зібрати мітинг берлінського гау. На ньому Геббельс виступив з погрозами на адресу комуністів. 25 лютого в «ФБ» було надруковано некролог на Хорста Весселя. Стараннями Геббельса Вессель незабаром став головним мучеником Німеччини, а його пісня стала партійним гімном, і виконувалася слідом за державним гімном Німеччини. Хорст Вессель був похований на кладовищі у кірхи Сант-Ніколаї в Берліні. Під час похорону, біля його могили комуністи скандували: «Останнє« Хайль Гітлер! »Сутенера Горст Вессель!». Хеллер був узятий з в'язниці службовцями гестапо на чолі з Дильса і переданий Карлу Ернсту. У лісі під Берліном Дильс, Ернст і кілька штурмовиків стратили Хеллера.[1]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. К.К.Семенов. Политические солдаты Гитлера