Населений пункт
В географії, статистиці і археології населений пункт або поселення — це спільнота, в якій живуть люди. Складність поселення може варіюватися від невеликої кількості житлових будинків, згрупованих разом, до найбільших міст з прилеглими урбанізованими районами. До населених пунктів відносяться села, селища і міста. Поселення може мати відомі історичні властивості, такі як дата або час, коли воно було вперше заселене певними людьми.
В області геопросторового прогнозного моделювання населені пункти — це «місто, селище, село чи інше скупчення будівель, де живуть і працюють люди».
Зазвичай поселення включає в себе побудовані в ньому об'єкти, такі як дороги, огорожі, польові системи, ставки, парки і ліси, вітряні і водяні млини, садиби, рови і церкви.
Найстаріші залишки побудованих жител — це залишки хатин, які були побудовані з глини і гілок близько 17000 р. до н.е. на місці Охало (нині під водою) біля краю Галілейського моря. Натуфійци побудували будинки також в Леванті близько 10 000 років до нашої ери. Залишки поселень, такі як села, стали набагато більш поширеними після винаходу сільського господарства.
У ландшафтній історії[ред. | ред. код]
Ландшафтна історія вивчає форму (морфологію) поселень — наприклад, чи є вони розосередженими чи зароджуються. Таким чином, морфологію міста можна розглядати як особливий вид культурно-історичного ландшафтного дослідження. Поселення можна впорядкувати за розміром, центральності або іншими факторами для визначення ієрархії розрахунків. Ієрархія поселень може використовуватися для класифікації поселень у всьому світі, хоча поселення, зване «містом» в одній країні, може бути «селом» в інших країнах; або «велике місто» в одних країнах може бути «містом» в інших.
Занедбані населені пункти[ред. | ред. код]
Населені пункти можна залишити. Іноді споруди все ще легко доступні, наприклад, в місті-привиді, і можуть стати туристичними визначними пам’ятками. Деякі місця, які мають вигляд міста-привида, тим не менш, можуть як і раніше визначатися державними органами як населені пункти.
Місто може стати містом-привидом, тому що економічна діяльність, яка підтримувала його, зазнала невдачі, через дії уряду, таких як будівництво греблі, яка затоплює місто, або через стихійні лиха чи антропогенних катастроф, таких як повені, неконтрольоване беззаконня, або війна. Цей термін іноді використовується для позначення міст, селищ і кварталів, які все ще населені, але значно менше, ніж в минулі роки.